Energetická náročnost domu a výběr střechy – co stojí za pozornost

Energetická náročnost domu a výběr střechy – co stojí za pozornost

Energetická účinnost zůstává nesmírně důležitým, ale také složitým problémem. Přímo souvisí s péčí o přírodní prostředí, rovněž s ohledem na platné normy a předpisy stavebního práva. Energetická účinnost domu závisí na mnoha prvcích, včetně tvaru střechy a jejího větrání. Velmi důležitý je také výběr a precizní pokládka vhodné krytiny. Pojďme se podívat, jaká střešní řešení umožňují vytvořit energeticky úsporný dům.
 

Finanční výhody, komfort a ekologie

Investice do energeticky úsporného domu je ekonomicky výhodná, ale má také významný vliv na pohodlí a zdraví obyvatel. Zároveň má mnoho ekologických výhod. Aby však byla budova energeticky nenáročná nejen podle názvu, je nutné pečlivě promyslet celý koncept projektu, zvolit vhodná řešení a materiály a svěřit stavbu spolehlivým dodavatelům. Z důvodu ochrany životního prostředí se také vyplatí analyzovat technologie používané k výrobě daných produktů.

Nejlépe je důvěřovat těm výrobcům, kteří také částečně rekuperují energii použitou při výrobě. 

Energeticky úsporný dům - finanční výhody, komfort a ekologie

Budeme tak mít jistotu, že celý technologický proces je ekologický a nízkoemisní, v souladu s doporučenými standardy moderního stavebnictví.

Energeticky úsporný dům - význam norem

Význam norem

Stavba energeticky efektivního domu vyžaduje použití specifických řešení, díky kterým bude splňovat přijaté nízkoemisní normy. Ty zůstávají podle stavebního zákona novelizovaného v roce 2021 (WT2021) značně restriktivní. Změna předpisů zvyšuje požadavky na snížení nároků budovy na neobnovitelnou energii a vyžaduje, aby všechny nové domy splňovaly určitý standard. Znamená to také, že bychom měli počítat s vyššími náklady při nákupu moderních materiálů. Stavba energeticky úsporného domu se však obvykle vrátí již po několika letech.

Pojďme se podívat na ukazatele, které určují energetickou náročnost budovy. Mezi ty nejdůležitější patří míra spotřeby primární energie (Ep). Určuje, kolik energie z neobnovitelných zdrojů může budova využít. Čím je nižší, tím má lepší parametry. Současná sazba se pro rodinné domy změnila z 95 kWh/m² na 70 kWh/m² za rok. V praxi to znamená nutnost využívat obnovitelné zdroje energie a stavět z materiálů s lepšími izolačními vlastnosti, díky čemuž budova sníží svou energetickou náročnost. Druhým je součinitel tepelné vodivosti (U).

Určuje přípustné tepelné ztráty z vnitřku budovy ven, stěnami, stropy, střechou, okny a dveřmi. Čím nižší je jeho hodnota, tím větší jsou úspory související s vytápěním domu.
 

Energeticky úsporný dům – od návrhu až po konkrétní řešení


Myšlenka energeticky úsporného domu je komplexní problém, který souvisí s mnoha parametry budovy. Měli byste začít s vhodným návrhem, nejlépe s minimalistickým a možná nejjednodušším tvarem budovy. Důležité jsou také investice do konkrétních technologických řešení.

Jedním ze základních je nutnost instalace obnovitelných zdrojů energie (OZE), které mají rozhodující vliv na snížení nákladů na vytápění domu, spotřebu vody a elektřiny.  V energeticky efektivním domě se však nepočítá jen ekologická výroba energie, ale také snížení celkových tepelných ztrát celého objektu.

Proto musíme zajistit řádnou izolaci celého domu, zejména utěsnění citlivých prvků, kterými teplo nejčastěji uniká. Stejně důležité je instalovat účinné ventilační systémy, které zajistí správnou a vyváženou cirkulaci vzduchu.

Energeticky úsporný dům – od návrhu až po konkrétní řešení

Všeobecně je povědomí o problému tepelných ztrát přes okna a dveře, která dostatečně netěsní, ale pozornost je věnována dosažení tepelné pohody správnou konstrukcí domu, izolací stěn, ale tepelným ztrátám střechou se stále věnuje příliš malá pozornost. A ty jsou významné, protože mohou činit až 30 % všech ztrát. Bohužel veškerá energie vytvořená na vytápění domu s přízemí a odchází přes nejvyšší prvek, kterým je střecha.
 

Klíčová role střechy a jejích prvků

Při posuzování návrhu domu je třeba v první řadě věnovat pozornost tvaru střechy. Je třeba se vyhnout složitým střechám a zvolit jednospádové nebo sedlové střechy. Čím jednodušší konstrukce střechy, tím lépe, protože k největším tepelným ztrátám dochází v rozích a úžlabích, atd. Další výhodou jednoduchých střech je možnost snadnější instalace fotovoltaických panelů a solárních kolektorů. Druhou důležitou otázkou je izolace střechy. Použitím správné izolace můžete snížit tepelné ztráty až o jednu třetinu a výrazně ušetřit náklady na vytápění. Volba nejlepšího materiálu a způsob jeho instalace závisí na mnoha faktorech (včetně složitosti střechy a typu krytiny), proto je obtížné určit univerzální zateplovací systém. Obecně se však uznává, že vrstva střešního izolačního materiálu musí být silnější než izolace použitá pro izolaci stěn a musí být min. 30 cm.

Důležitý je také vhodný způsob instalace krytiny. Pouze jeho těsné uspořádání umožňuje eliminovat nežádoucí mezery, kterými objekt ztrácí teplo. Pro celkové tepelné vlastnosti střechy je také důležité použití vhodných krycích materiálů a doplňků, jako jsou ventilační komínky nebo střešní folie. Aby správně plnila svůj účel, musí být nejen správně instalována, ale mít také velmi dobré parametry z hlediska hmotnosti, voděodolnosti, paropropustnosti a odolnosti proti UV záření. Příkladem takového produktu je moderní model hydroizolační folie DuraBLACK+ nebo SolidBLACK+. Řešení, která zaručují spolehlivost a prodlužují životnost střechy.

Dachówka ceramiczna – produkt wspierający energooszczędność

Keramické střešní tašky – produkt podporující energetickou účinnost


I přes použití správné izolace lze střechy energeticky úsporných domů zakončit různými typy střešních krytin, nejlepší jsou v tomto ohledu keramické střešní tašky, například KODA, SIMPLA nebo TITANIA, nebo betonové střešní tašky, například KIOTO nebo KAPSTADT

Díky své hmotnosti a přírodnímu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, mají výborné tepelně izolační vlastnosti. V chladnějších dnech uvolňují teplo velmi pomalu, což způsobuje zadržování teplého vzduchu v izolační vrstvě. V létě se zase pomalu prohřívají, zajišťují stabilní teplotu a zdravé mikroklima v podkroví, což zase snižuje potřebu nadměrného větrání objektu.

Keramické střešní tašky jsou extrémně těsné výrobky. Jejich nízká nasákavost je činí nepropustnými pro vodu a chrání celou střešní konstrukci před vlhkostí a bujením hub a plísní.

Keramické střešní tašky zase díky svým paropropustným vlastnostem uvolňují vlhkost hromadící se uvnitř budovy ven, což se projevuje přiměřenou suchostí stěn domu. Tyto výrobky se rovněž vyznačují vynikajícími parametry z hlediska těsnosti a ochrany střechy. V případě keramických střešních tašek a betonových střešních tašek za to mohou dvojité boční a horní zámky s širokou tolerancí posuvu.

 

Příručka pro pokrývače CREATON

Příručka pro pokrývače CREATON

„Příručka pro pokrývače CREATON“ je publikace určená zejména pokrývačům a realizačním firmám, ale i architektům, stavbyvedoucím, obchodním partnerům CREATON a investorům.

Jejím hlavním cílem je přehledně prezentovat spolehlivé informace a poznatky o správném způsobu montáže keramických a betonových střešních tašek CREATON a sortimentu originálních střešních doplňků.
 


Výrobky CREATON

CREATON nabízí nejpestřejší škálu pálených a betonových tašek na trhu, která zahrnuje  více než 240 kombinací barev, povrchových úprav a modelů. To vše je doplněno velkým výběrem originálních střešních doplňků (mimo jiné to jsou prostupové tašky, střešní fólie, hřebenové větrací pásy, atd.).