Ekologické povědomí společnosti každým rokem roste. Stále více si uvědomujeme, jak důležité je starat se o svět kolem nás. To se mimo jiné promítá do našeho výběru různých produktů. Častěji volíme ty z přírodních materiálů ekologickým způsobem zpracované. Střešní krytiny můžeme označit, více či méně ekologické. Pojďme si ověřit, které z nich tuto podmínku splňují.
Organické přísady
O tom, zda je daný výrobek vyráběný v průmyslovém měřítku ekologicky, rozhoduje druh materiálu, ze kterého je vyroben. Při posuzování ekologické vhodnosti vybrané střešní krytiny se vyplatí probrat všechny suroviny, ze kterých byla vyrobena. Důležitý je i samotný výrobní proces. V tomto ohledu si velmi dobře vedou keramické střešní tašky jako SIMPLA nebo KODA a betonové střešní tašky jako KAPSTADT, GÖTEBORG nebo KIOTO.
První jsou z hlíny, někdy s přídavkem křemene, tedy ze zcela přírodních a ekologických surovin. Betonové modely jsou vyrobeny ze směsi písku, cementu a pigmentů na bázi oxidů železa a vody, bez přídavku škodlivých látek. Betonové střešní tašky se také vyznačují nízkou spotřebou energie při jejich výrobě, což se promítá do menší uhlíkové stopy.
Ekologie a životnost střechy
O ekologické šetrnosti střešních krytin lze uvažovat i z hlediska jejich životnosti. Životnost keramických střešních tašek je minimálně dvakrát delší než u střešních tašek betonových. Oba typy výrobků jsou dobře srovnatelné s plechovými střešními krytinami, které jsou mnohem méně odolným řešením.
Podívejme se na ekologii přirovnáním energetického výdeje k minimální trvanlivosti produktu. Betonové tašky sušené v sušičce při teplotě 50-70°C v případě značky CREATON jsou kryty dle stanovených podmínek zárukou až 30 let a keramické pálené tašky při teplotách nad 1000°C po dobu až 50 let. Její životnost se však odhaduje na více než 100 let. Ocelový plech se však taví v peci při teplotě přibližně 1500 °C.
Trvanlivost keramických střešních tašek je proto téměř dvakrát vyšší než u betonových střešních tašek a každý prodaný metr čtvereční betonové střešní tašky významně přispívá ke snížení CO2. Plechové střešní tašky jsou zase nejméně odolným výrobkem a energetické výdaje na jejich výrobu jsou enormní.
Co jiného kromě střešních tašek?
Mezi ekologické střešní krytiny patří kromě keramických a betonových střešních tašek také dřevěný šindel. Tento tradiční typ střešní krytiny se používá především na střechách rustikálních staveb a těch inspirovaných horskou architekturou. Za zmínku však stojí, že dřevěné šindele vyžadují ochranu speciálními impregnacemi a přípravky na konzervaci dřeva, které nejsou neutrální k životnímu prostředí. V tomto typu staveb se někdy používají i další přírodní materiály - rákos nebo kámen (hlavně břidlice).
Za méně ekologické je třeba považovat bitumenové/asfaltové pásy ze směsí různých vysoce viskózních látek včetně ropy. Modernější řešení z této skupiny jsou sice někdy založeny na rostlinných složkách, přesto jsou vyztuženy syntetickými sklopolyesterovými kompozity.
Je také třeba zdůraznit, že keramické a betonové střešní tašky jsou materiály, které lze recyklovat. V případě CREATON betonové střešní tašky, které nesplňují kvalitativní normy, dostávají druhý život jako prvek pro základy silnic. Keramické střešní tašky se však ve výrobním procesu recyklují a po příslušném zpracování se používají jako vstupní surovina pro výrobu nového produktu.
Příručka pro pokrývače CREATON
„Příručka pro pokrývače CREATON“ je publikace určená zejména pokrývačům a realizačním firmám, ale i architektům, stavbyvedoucím, obchodním partnerům CREATON a investorům.
Jejím hlavním cílem je přehledně prezentovat spolehlivé informace a poznatky o správném způsobu montáže keramických a betonových střešních tašek CREATON a sortimentu originálních střešních doplňků.
Výrobky CREATON
CREATON nabízí nejpestřejší škálu pálených a betonových tašek na trhu, která zahrnuje více než 240 kombinací barev, povrchových úprav a modelů. To vše je doplněno velkým výběrem originálních střešních doplňků (mimo jiné to jsou prostupové tašky, střešní fólie, hřebenové větrací pásy, atd.).